
Whistleblowing – co to je a proč je důležitý?
V posledních letech se stále častěji setkáváme s pojmem whistleblowing, který označuje proces oznamování neetického, nezákonného nebo jinak...
Má vaše organizace více než 50 zaměstanců? Pak se Vás týká zákon o ochraně oznamovatelů.
Aplikace Q.VOS umožňuje provozovateli vnitřního oznamovacího systému (VOS), přijímání a zpracování podnětů v rámci elektronických oznámení podle daných regulativ EU.
Přijatá oznámení jsou evidována a zálohována ve zvláštní databázi na zabezpečeném hostingovém serveru.
Získáte oznamovací formulář s administrací a technickou podporou.
Hlídá za vás veškeré zákonné lhůty a termíny. Navíc informuje pověřenou osobu pomocí notifikačních zpráv.
Umožňují předschválení nákupů ještě před obdržením faktury. Žádanky slouží k zadání požadavku na nákup, který následně schvaluje určená osoba. Po propojení žádanky s příslušnou fakturou získáte přehled o návaznosti a správnosti dokladů, což zvyšuje kontrolu a efektivitu nákupního procesu.
Zobrazení a úprava DPH přímo v aplikaci umožňuje přesné rozdělení nákladů podle středisek či projektů, což zajišťuje plnou kontrolu nad účetními procesy.
K dokladům můžete kdykoliv připojit přílohy vč. žádanek a mít veškeré související dokumenty na jednom místě.
Automatické upozornění na klíčové akce v systému, jako je potřeba schválení nebo nové komentáře, zajišťuje, že žádný úkol nezůstane nepovšimnut.
Intuitivní formuláře umožňují snadné a rychlé zadání faktur v případech, kdy automatické vytěžování není možné.
Všechny provedené akce jsou detailně zaznamenány, což poskytuje úplnou historii úprav a zvyšuje transparentnost při správě dokladů. Zároveň vysoká úroveň zabezpečení a pravidelné zálohování zajišťují ochranu dat a jejich dostupnost.
Přístup k aplikaci odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení vám umožňuje pracovat flexibilně a efektivně, ať jste kdekoli.
Systém lze rozšířit o další funkce nebo aplikace z platformy Q.MAN.plus, takže roste spolu s vašimi potřebami.
V souvislosti se zákonem o ochraně oznamovatelů vzniká soukromým firmám s nejméně 50 zaměstnanci, veřejným zadavatelům a orgánům veřejné moci povinnost zavést vnitřní oznamovací systém pro své zaměstnance a další osoby. Vnitřní oznamovací systém je určen k oznamování jednání, které oznamovatel považuje za porušení povinností zaměstnavatele. Vnitřní oznamovací systém zaručuje ochranu oznamovatele před odvetnými opatřeními ze strany zaměstnavatele. Zákon je v ČR účinný od 1. srpna 2023.
Vnitřní oznamovací systém zavede zaměstnavatel, který je:
Zajištění nezávislosti a samostatnosti je důležitou podmínkou. Oznamovací systém musí být oddělený od obecných komunikačních kanálů, včetně těch, které organizace používá k interní a externí komunikaci (například firemní e-mailová adresa). Systém musí být vytvořen a provozován způsobem, který zajišťuje úplnost a důvěrnost informací, tzn. brání přístupu neoprávněných pracovníků příslušné organizace a umožňuje uchovávat informace v trvalé podobě pro případ dalšího šetření.
Pokud se zaměstnavatel dopustí přestupku odvetného opatření vůči oznamovateli, hrozí mu pokuta ve výši až 1 000 000 Kč. Naopak pokud se fyzická osoba dopustí přestupku tím, že učiní vědomě nepravdivé oznámení o protiprávním jednání hrozí ji pokuta až 50 000 Kč.
Odvetným opatřením se pro účely tohoto zákona rozumí jednání vyvolané oznámením, které poškozuje oznamovatele, nebo zasahuje do jeho práv či oprávněných zájmů.
V posledních letech se stále častěji setkáváme s pojmem whistleblowing, který označuje proces oznamování neetického, nezákonného nebo jinak...